Roheline Ülikool

Eesti Maaülikooli Rohelise ülikooli strateegia üheks eesmärgiks on luua tervislik ning atraktiivne õpi-, töö- ja puhkekeskkond, arvestades ökoloogilise jalajälje vähendamise põhimõtteid. Üheks kõigile kättesaadavaks ning lihtsaks võimaluseks enda ökoloogilist jalajälge vähendada on jäätmete sorteerimine. Seetõttu on alates 15. novembrist 2018 võimalik ühiselamus sorteerida jäätmed nelja erinevasse konteinerisse – olmeprügi, biolagunevad jäätmed, pakendid ning paber ja kartong. 

Jäätmekonteinerid asuvad uues asukohas Torni ühiselamu maja taga.

Prügikottide maha panemine jäätmekonteinerite kõrvale on keelatud!Kuidas jäätmeid sorteerida?

BIOLAGUNEVATE JÄÄTMETE KONTEINER

JAH: tahked toidujäätmed (liha- ja kalajäätmed, köögi-ja puuviljad, koorimisjäägid, leib, sai, poolfabrikaadid, pagari-ja kondiitritooted, juustud, või ja margariin, kohvipaks, teepakid jms).

EI: vedelad jäätmed (nt toiduõli, piim, keefir, supp, kastmed), kompostimiseks kõlbmatud jäätmed (töödeldud puit, tekstiil, paber ja papp, ühekordsed nõud), bioloogiliselt mittelagunevad jäätmed (kondid, kile, metall, klaas, tuhk, suitsukonid, tolmuimejakotid, pakendid, vahatatud papp jms).

Biojäätmete konteinerisse võib jäätmeid panna LAHTISELT, BIOLAGUNEVAS KOTIS või PABERKOTIS.

Kindlasti ei tohi sinna jäätmeid visata tavalises kilekotis!

 

PAKENDIKONTEINER

JAH: plastpakendid (joogipudelid ja -kanistrid, jogurti- ja võitopsid, kastmepudelid, kosmeetika ja kehahooldustoodete pakendid, kilekotid ja pakkekile, puhtad plastpakendid, plastnõud ja –karbid), klaaspakendid (klaaspudelid, klaaspurgid, muud puhtad klaaspakendid), metallpakendid (konservikarbid, metallkaaned ja korgid).

EI: toiduga määrdunud ja pooleldi täis pakendid, plastist mänguasjad, ohtlike ainete pakendid (kodukeemia, aerosooli pudel jms), lambipirnid, klaas ja keraamika.

 

PABERI JA KARTONGI KONTEINER

JAH: ajalehed, ajakirjad, kataloogid, reklaammaterjalid, vihikud, paber, ümbrikud, kaanteta raamatud, papp, paberkotid jms puhtad paberpakendid.

EI: määrdunud ja vettinud paber või papp, majapidamispaber, kasutatud pabernõud, kartongist joogipakendid (mahlapakid), kile, foolium- ja kopeerpaber.

 

OLMEPRÜGI KONTEINER

Olmeprügi hulka kuuluvad sellised jäätmed, mida pole võimalik teistesse konteineritesse sorteerida ning mis võiksid määrida teised sorteeritud ning puhastatud pakendid. Näiteks kuulub olmeprügi hulka kasutatud küpsetuspaber kuna see pole tootega poest kaasa tulnud pakend. 


JÄÄTMEJAAM
 

Jäätmejaama tuleb viia ohtlikud jäätmed (liimi- ja värvijäägid, katkised päevavalguslambid, elavhõbedakraadiklaasid), suuremõõtmelised jäätmed (vana mööbel), vana elektroonika (telekad, raadiod, mikrolaineahjud, veekeetjad, võileivagrillid jne), autorehvid, aegunud ja kasutuskõlbmatud ravimid (vanu ravimeid võib viia ka apteekidesse).

Kõiki neid jäätmeid on võimalik jäätmejaama viia tasuta!

Tartu jäätmejaamad asuvad aadressidel Jaama 72C ja Turu 49.

 

       Tagatisrahaga pakend (ehk pandipakend) vii tagasi pakendi tagastuspunkti. Nii saad pakendi eest tagatisraha tagasi.

         Patareid ja akud saab viia tasuta ükskõik millisesse poodi, kus neid müüakse. Poodides on spetsiaalsed konteinerid patareide ja akude kogumiseks. Lisaks on patareisid ja akusid võimalik ära anda ühiselamu valvelauda.


Fr.Tuglase 7, Tartu 51006, valvelaud tel 731 3282
Fr.R.Kreutzwaldi 52, Tartu 51006, valvelaud tel 731 3263 (ööpäevaringselt)